сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ако не и успее со ЕУ, Грција има план „Б“ со САД, Русија и Кина

Panos Kamenos

Последни вести

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос изјави дека доколку Грција не успее да постигне нов договор со еврозоната, би можела веднаш да побара помош на „друго место“, објави МИА.

– Она што го бараме е договор. Но доколку договор нема, иако се надеваме дека ќе има и доколку видиме дека Германија останува нефлексибилна и сака да ја растури Европа, тогаш ние имаме должност да преминеме кон планот Б. Планот Б е да побараме финансирање од друг извор – појасни Каменос во изјава за грчката телевизија.

Како можни опции за помош, наведува грчкиот министер  би можеле да бидат САД, Русија, Кина или друга држава.

 

Најчитани вести