сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ако Шкотска се отцепи, Лондон ќе продолжи да ги плаќа сите долгови

velika britanija zname

Поврзани вести

Владата во Лондон потврди дека ќе ја преземе одговорноста за сите британски државни задолжување, ако Шкотска прогласи независност на референдумот во септември, пренесува „Ројтерс“.

„Во случај на прогласување независност на Шкотска од Велика Британија,британската Влада во сите положби ќе ги почитува договорните услови за долгот, издадени од британската Влада“, се наведува во соопштението.

Независна Шкотска ќе биде одговорна за „фер и пропорционален удел“ од британските задолжувања, но врз Шкотска нема да се пренесе дел од долговите, се вели во соопштението, според што условите за исплата на износите ќе бидат предмет на преговори.
Британскиот нето долг изнесуваше околу 1,2 трилиони фунти, на крајот на финансиската 2012-2013 година.

Шкотланѓаните ќе одлучат на 18 септември на референдум дали да станат независна суверена држава, со што ќе стават крај на околу 300-годишниот сојуз со Велика Британија.

Владата во Единбург, предводена од Алекс Салменд, предвидува дека добивањето на самостојност ќе донесе економски и социјални бенефиции за петте милиони жители на Шкотска.

Сепак анкетите покажуваат дека мнозинството од Шкотите не ја поддржуваат независноста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести