среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Ако во 2001-ва некој ги сфаќаше сериозно, денес на социјалните мрежи им се смеат

4

Последни вести

Опозициските медиуми направија помпезност и кренаа “бунт“ објавувајќи дека на домашната адреса на новинарот Борјан Јовановски е доставен погребален венец. Дека зад ова стои остварување на политички цели, стана јасно откако новинарите финансирани од СОРОС најавија дека венецот ќе го достават во Влада. И навистина, денес членовите на опозицискиот новинарски пленум се собраа пред македонската Влада да побараат од институциите да го решат случајот. Со нив навистина носеа венец, но не тој кој Борјан го примил, туку сосема различен венец, пишува Курир.

1

2

Сопругата на Борјан Јовановски вчера се сликаше со еден венец, а новинарките на Нова ТВ каде работи Борјан, во раце држеа сосема различен венец. Ова наиде на многубројни коментари на социјалните мрежи. Граѓаните им порачуваат на овие луѓе дека лагата им е пропадната и дека носењето на различен венец е само потврда дека сево ова е лажно.

3

4

5

Со оглед на манипулациите и црните сценарија кои ги креираат медиумите на СОРОС очигледна е злонамерното извртување на вистината. Венец има, ама докази нема кој стои позади тоа, што говори дека се работи за измислено сценарио кое има за цел вината да се посочи кон Владата како дел од поголемата креирана приказна на опозицијата и платениците на СОРОС дека наводно била загрозена слободата и демократијата.

Ваквите закани, пропаѓирања, манипулирања и заплашување во 2001-ва година се сфаќаа многу сериозно. Но, денес граѓаните преку социјалните мрежи се потсмеваат на оваа непромисленост.

7

8

Ваквиот чекор и измислувањето на приказната со венецот е обичен дефокус од вистинскиот скандал за кој напиша новинарот Миленко Неделковски, дека на сметката на Борјан Јовановски минатата недела легнале 68 илјади евра пари дојдени од странство, пари за кои Јовановски не демантираше и не каза од кого се и за што се.

 

 

Најчитани вести