сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Акрополот во Атина се руши!

akropol

Последни вести

Грчки инжинери предупредуваат дека атинскиот Акорпол се руши, објавува британскиот весник „Тајмс“, повикувајќи се на текст на грчкиот весник „Етнос“, пренесува Нетпрес.

Акрополот се руши и ќе биде потребна многу работа за да се реставрира, пишува британскиот весник, повикувајќи се на тврдења на ахеолози од Грција.

Инжинерите откриле дека дел од големата карпа, врз која се потпира објектот почнала да попушта и итно е потребна снација. Советот за антички споменици утврдил нестабилност на теренот во поширок реон, откако експерти го истражувале ронењето на големи делови од карпата во текот на јануари, годинава.

Британски „Тајмс“ цитира изјава на шефот на грчката дирекција за реставрација на спомениците од античкиот период, кој рекол дека ронењето на карпата и нестабилноста на реонот од јужната страна на Акрополот се предмет на истражувања на инжинери, кои макотрпно се обидуваат да го решат проблемот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести