сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Актерката Јелена Жугиќ се откажа од пратеничка фотелја

zugic3

Последни вести

Актерката Јелена Жугиќ нема да го прифати пратеничкиот мандат. Таа останува во театар и ќе си ја задржи досегашната функција, директор во Театар Комедија, пишува весникот „Вечер“.

Жугиќ е прв директор на овој театар, кој беше оформен пред некоја година. Конечно, Театар Комедија доби своја зграда, старата зграда на МНТ, што веројатно е поголем предизвик за актерката отколку да седне во пратеничка фотелја.

Жугиќ е следна на листата на ВМРО-ДПМНЕ, откако директорката на Детската клиника во Скопје, Аспазија Софијанова, си поднесе оставка на пратеничката функција.

Таа е на деветата позиција на листата на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица. Со оглед на тоа дека токму од првата изборна единица оставки од пратеничките функции поднесоа и премиерот Груевски, како и министрите Диме Спасов и Елизабета Канческа Милеска, влез во Собранието ќе добијат докторот Андон Чибишев, директор на Токсикологија и пратеничката Светлана Јакимовска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести