недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Активист и блогер во Египет осуден на 15 години затвор

Откако Мухамед Морси беше тргнат од власт минатото лето, 1.400 негови приврзаници се убиени, а 14 илјади се затворени.

Protesters chant anti-Mursi slogans in front of the presidential palace in Cairo

Поврзани вести

Ала Абдел Фатах, еден од најистакнатите египетски активисти и блогери е осуден на 15 години затвор поради учество во протестите во Каиро. Фатах е осуден во отсуство, а уапсен е непосредно по објавата на обвинението во ноември. Подоцна е пуштен на слобода со кауција. На истата затворска казна се осудени уште 24 активисти.

Откако Мухамед Морси беше тргнат од власт минатото лето, 1.400 негови приврзаници се убиени, а 14 илјади се затворени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести