Спорт

Актуелниот првак Хамилтон е трет најплатен возач во Ф1

Актуелниот првак Хамилтон е трет најплатен возач во Ф1
Платите на Формула 1 возачите се вртоглаво високи

Во недостиг на други возбудувања во Формула 1 циркусот, порталот Crash.net објави список со платите на возачите.

Интересно е дека актуелниот првак, Луис Хамилтон се наоѓа на третото место на оваа листа.

Список:

1.Фернандо Алонсо – Мекларен-Хонда 35 милиони евра

2.Себастијан Фетел – Ферари 28 м.

3.Луис Хамилтон – Мерцедес 25 м.

4.Кими Раиконен – Ферари 18 м.

5.Нико Розберг – Мерцедес 13,5 м.

6.Џенсон Батон – Мекларен – Хонда 10 м.

7. Фелипе Маса – Вилијамс 4 м.

= Нико Хулкенберг – Форс Индија 4 м.

= Серхио Перес – Форс Индија 4 м.

=Роман Грожан – Лотус 4 м.

=Пастор Малдонадо – Лотус 4 м.

12. Валтери Ботас – Вилијамс 2 м.

13. Даниел Рикардо – Ред Бул 1,5 м.

14. Данил Квајт – Ред Бул 750.000

15. Макс Верстапен – Скудерија Торо Росо 250.000

= Карлос Саинс – Скудерија Торо Росо 250.000

17. Фелипе Наср – Заубер 200.000

= Маркус Ериксон – Заубер 200.000

19. Вил Стивенс – Марусија 150.000

= Роберто Мери – Марусија 150.000