петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ал Каеда: Наша грешка, жал ни е

Ал Каеда се извини за нападот во болница во Јемен во кој што загинаа 56 луѓе

al kaeda jemen

Поврзани вести

Огранокот на Ал Каеда во Јемен ја призна грешката и подготвен е да плати оштета, откако еден од борците извршил напад во болница при јеменското министерство за одбрана.

„Сега имаме сознанија за нашата грешка и вина. Нудиме извинување и сочувство до семејства на жртвите. Ја прифаќаме целосната одговорност за она што се случи во болницата и ќе ги платиме крвавите пари на семејствата на жртвите“, вели Касим Ал-Рими, командант на Ал Каеда на Арапскиот полуостров, јавува новинската агенција АП.

Ал Рими тврди дека на нивниот борец не му било наредено да изврши напад врз болницата.

Извинувањето Ал Рими го изнел преку видео порака синоќа. Во нападот на среде бел ден на петти декември во комплексот на јеменското министерство за одбнрана во Сани беа убиени 56 луѓе, вклучувајќи пациенти и странски лекари од Филипините, Германија, Индија и Виетнам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести