четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ал Малики: Останувам да се борам за Ирак и народот

nur al maliki

Последни вести

Премиерот на Ирак, Нури ал Малики, кој владее во изминативе 8 години, доцна синоќа изјави дека му ја препушта оваа функција на НХајдер ал Абадиј и додаде дека донел одлука на основа на своите желби да ги чува интересите на земјата и дека не сака да биде причина за крвопролевање.

„Ќе останам како борбен војник да ги бранам интересите на Ирак и неговиот народ“, изјави Ал Малики.

Ал Малики, кој е претставник на шиитската заедница, со недели настојуваше да го задржи премиерското место и во третиот четиригодишен мандат, а неговите противници го обвинуваа дека од власта сака да создаде монопол со политичката програма која ја спроведувал, а преку која ги оттуѓил сунитите.

Притисокот се зголемил кога претседателот на Ирак Фуад Масум на предлог на шиитскиот политички сојуз за премиер го предложил Ал Абади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести