Свет

Ал Шабаб презеде одговорност за нападот во Кенија

Ал Шабаб презеде одговорност за нападот во Кенија
Ал Шабаб презеде одговорност за нападот во Кенија

Сомалиската исламистичка група Аш Шабаб презема одговорност за денешниот напад во соседна Кенија, соопшти нејзин портпарол, објави МИА.

Екстремистите соопштија дека убиле 10 христијани.

Нападот е дел од нашата операција против Кенија, изјави портпаролот на Аш Шабаб за воени операции шеик Абдиасис Абу Мусаб.

Најмалку 15 лица се убиени, а 11 повредени во напад во североисточниот дел на Кенија во текот на ноќта, соопштија претходно кениските власти. Нападот бил извршен малку по 2 часот ноќеска во комплекс, каде живеат работници во каменолом.

Нападот е извршен во близина на градот Мандера, крај границата со Сомалија.