петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Ал Сиси во прва официјална посета на Русија

Abdel-Fattah el-Sissi

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси денеска разговарал во руското црноморско летувалиште Сочи.

Руските агенции пренесуваат дека двајцата престедатели разговарале за економската соработка во регионот, како и за меѓународни теми.

Ова е прва официјална посета на Русија на ал Сиси. Тој слета на аеродромот во Сочи, а од страна на руската војска му биле покажани неколку примероци од руската воена техноогија, која Русија е подготвена да им ја продаде на своите египетски партнери.

Русија по пат на економска и воена соработка се обидува да го прошири своето влијание, на блискиот сојузник на САД на Блискиот Исток.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести