петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Алармантно: Две од три жени имаат сексуални проблеми

Libido

Поврзани вести

Во последно време се’ поголем е бројот на припаднички на понежниот пол кои имаат проблеми во креветот. Најмноги ги мчи неможноста да постигнат оргазам, некои од нив во текот на водењето љубов чувствуваат болка, а некои по низа лоши искуства стекнале аверзија кон сексот.

Овие поразителни резултати ги изнеле лекарите од Уролошката клиника во Њу Џерси. Проблемите во сексот стануваат чести и сериозни со годините, освен кога станува збор за неможноста да се постигне оргазмот, на што стареењето не влијае.

„Сексуалната дисфункција може значајно да го намали квалитетот на живот. Жените поради тоа телесно и душено се помалку задоволни, им паѓа самодовербата, а се нарушува и квалитетот на врската. Поради тоа, се препорачува, веднаш штом се почувствуваат потешкотии веднаш да се јават кај својот гинеколог“, објаснува Дебра Фромер, која го спровела ова истражување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести