петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Албанци се обиделе да прошверцаат оружје во Сирија

id-isis_thumb_medium380_0

Поврзани вести

Осуммина Албанци се уапсени вчера поради сомнение дека се обиделе да прошверцуваат оружје за Сирија, соопшти алабанската полиција.

Групата е уапсена во Тирана и во градовите Шијак и Драч, а полицијата запленила седум автоматски пушки, две сачмарки, шест пиштоли, пет бомби и муниција. Уште четворица осомничени се во бегство.

Полицијата не соопшти на кој начин оружјето било испратено за Сирија.

Верските лидери во Албанија апелираа до верниците да не им се придружуваат на бунтовничките групи во Сирија.

Најчитани вести