недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Албанците го сакаат и Улцин!

Ulcinj-albanska-zastava

Поврзани вести

Албанската граница да се протега од црногорски Улцин до грчкиот Рт Стилос, бара албанскиот политичар Кочо Данај, предводник на листата „За природна Албанија“.

Во изјава доставена до црногорски весник Данај вели дека треба да се елиминираат вештачки создадените граници меѓу Албанците на Балканот.

– „Природна Албанија“ е прогресивна европска идеја. Додека е обединувањето на Албанците гаранција за стабилноста на Европа, како приврзаници на „Природна Европа“ одбиваме да се откажеме од нашата замисла во име на празни пароли кои секогаш ни се нудени – изјавил Данај.

Тој нагласува дека албанскиот народ е неправилно поделен и дека неговите припадници сега живеат во повеќе држави, со што се намалуваат потенцијалите за развој и напредок.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести