вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Албанците регионални лидери во барање азил

Албанската телевизиска станица „Топ ченел“, наведува дека во февруари се регистрирани 1.035 баратели на азил на албански државјани во Германија, Луксембург, Белгија , Шведска и Швајцарија.

download (2)

Поврзани вести

Албанските државјани, во регионов се на врвот на листата на баратели на азил во земјите членки на ЕУ.

Албанската телевизиска станица „Топ ченел“, наведува дека во февруари се регистрирани 1.035 баратели на азил на албански државјани во Германија, Луксембург, Белгија , Шведска и Швајцарија , со што е надминат бојот на барателите на азил од Србија, во јануари 2014 година.

Според последниот извештај на „Фронтекс“, во пораст е и бројот на азиланти од Албанија во Велика Британија, а посочено е дека се намалува бројот на македонските државјани кои бараат азил.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести