петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Албанец од Куманово загина во борбите во Сирија

lajme-ushtari_258164526_655231920

Поврзани вести

Триесет и едногодишниот кумановец Аднан Реџепи загина во борбите во Сирија.

Реџепи бил дел од бунтовниците кои се борат против сирискиот диктатор Башар ал-Асад. Како што е наведено, тој починал во саботата.

Аднан Реџепи е поранешен борец на Ослободителната народна армија во војната од 2001 година во регионот на Куманово – Карадак, како дел од специјалната единица. Во 2003 година тој беше уапсен и осуден на четири години затвор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести