петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Албанија нема пари за амбасадите во БиХ, Црна Гора и Хрватска?

При објавување на информациите за затворање на амбасадите, медиумите се повикаа не неименувани извори од албанската Влада.

ambasadi

Поврзани вести

Албанија планира да ги затвори амбасадите во БиХ, Црна Гора и Хрватска поради немање пари во буџетот за дипломатско-конзуларни претставништва, објавија медиумите во Тирана.

„Со оваа одлука, Албанците во Црна Гора ќе останат без поддршка воопшто. Амбасадор во Црна Гора е Тонин Беци. Според пописот од 2011 година, Црна Гора има 620.029 жители од кои 30 илјади дсе Албанци,“ пишуваат албанските медиуми.

„Министерството за надоворешни работи сака да ја информира јавноста за некои гласишта објавени во медиумите за можни затворања на одредени амбасади. Министерството не донело никаква одлука која ќе доведе до затворање на амбасадите,“ се вели во соопштението на Министерството.

При објавување на информациите за затворање на амбасадите, медиумите се повикаа не неименувани извори од албанската Влада.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести