петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Албанија: Полицијата бара граѓаните да го пријават секое сомнително дејствие

policijaaa

Последни вести

Албанскиот министер за внатрешни работи Саимир Тахири доцна синоќа упати апел до албанските граѓани да соработуваат со полицијата со цел да се спречи каков било акт на организиран криминал и тероризам, јави МИА.

Тахири побара од граѓаните да соработуваат заради заедничката безбедност, „да не замижуваат“ пред заканата од кого било кого, туку веднаш да разменат информации со полицијата за секоја ситуација.

– Информација за секој кој може да ја загрози безбедноста ,за секое сомнително возило, за секоја средина, локал или друг објект кој потикнува сомнение, секој податокот кој може да биде закана по вашиот и животите на вашите деца, јавете се во полицијата, апелираше Тахири.

Апелот на албанскиот прв полицаец доаѓа по терорисичките напади во Франција, по кои видно засилено е обезбедувањето на француската амбасада во Тирана, како и амбасадите на САД, Велика Британија и други.

Неодмна странските тајни служби ги предупредија Албанија и Косово дека се можни цели за терористички напади.

На боиштата во Сирија и Ирак на страната на Исламската држава се борат околу 150 албански државјани, а досега е потврдена е смртта на тринаесет од нив.

Најчитани вести