четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Албанија: Поранешниот началник на Генералштабот на армијата, Луан Хоџа доби политички азил во САД

albanskavlada

Поврзани вести

Поранешниот началник на Генералштабот на Албанската армија Луан Хоџа, кој беше осуден во својата земја на шест години затвор, добил политички азил во Соединетите Американски Држави.

Генерал Хоџа беше осуден за случајот „Гердец“, кога недалеку од Тирана беше уништено големо количество муниција . При процесот се предизвика силна експлозија, што беше почувствувана и во соседните земји на Албанија и беа уништени над 5.000 куќи.

Во 2012 година, непосредно пред да биде осуден, генерал Хоџа замина за САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести