понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Албанија пушти на слобода 900 затвореници

Новиот Закон за амнестија не се однесува на лица кои се осудени за тешки кривични дела.

za

Поврзани вести

По стапување на Законот за амнестија, вчера од албанските затвори пуштени се 900 затвореници. Меѓу нив има 35 жени.

Законот за амнестија овозможува ослободување на сите затвореници кои до крајот на зтворската казна им стануваат три години. Ослободени се лица кои се условно или парично казнети, кои до 30 ноември минатата година имале најмалку 55, односно 60 години, како и оние кои во времето на извршување на кривичното дело биле неколку месеци помали или постри од 18 години.

Законот не се однесува на лица кои се осудени за тешки кривични дела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести