недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Албанија упати протестно писмо до Србија

srbija-i-albanija-foto-frontal

Поврзани вести

Албанското министерство за надворешни работи му врачило протестно писмо на амбасадорот на Србија во Тирана, Мирољуб Зариќ поради неодамнешниот инцидент на фудбалскиот натпревар меѓу двете репрезентаци.

Зариќ рекол дека речникот во писмото е многу остар. Во исто време, на својата веб страна албанското министерство за надворешни работи објавило дека министерството остро ги отфрла политичките клевети упатени од српските политичари кон албанскиот народ и Албанија воопшто. Според министерството изјавите на челниците на српската политика се во спротивност со основната етика на дипломатските односи, воздржаноста и почитувањето на двете суверени држави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести