понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Албанка живее со своите три деца во бункер

Пред 12 години таа и нејзиниот покоен сопруг го купиле бункерот во предградие на Тирана за 35 илјади леки (250 евра). Шест години подоцна нејзиниот сопруг починал и таа почнала вистинска борба за преживување.

vdovica-500

Поврзани вести

Во еден од многубројните бункери, изградени во цела Албанија од поранешниот комунистички лидер Енвер Хоџа, 30-годишната вдовица Флорие Џана ги огледува своите три деца во многу примитивни услови, пишува албанскиот весник „Шекули“.

Пред 12 години таа и нејзиниот покоен сопруг го купиле бункерот во предградие на Тирана за 35 илјади леки (250 евра). Шест години подоцна нејзиниот сопруг починал и таа почнала вистинска борба за преживување.

Трите деца, момче и две девојчиња, одат на училиште, а мајката секојдневно се мачи да им обезбеди минимални услови за нормален живот.

Децата велат дека нивниот дом е доста широк и оти во текот на зимата е топол, а во текот на летото студен. Се жалат само дека немаат многу мебел, а кога врне таванот прокиснува.

Според официјалните податоци во времето на Енвер Хоџа изградени се 700 илјади бункери, а според некои проценки од материјалот што бил искористен за нив можело да се изградат околу седум милиони помали станови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести