понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Албанската опозиција од утре на протести за промена на премиерот Рама

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама.од опозицијата велат дека причините за протестот се пореди лошата економска состојба, непочеитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”

Albania Elections

Поврзани вести

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама.Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”, во кој италијанскиот пилот неуспеал да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што претставувало доказ дека Владата е вмешана во шверц со дрога.

“Бараме оставка од Рама и неговата Влада, бидејќи албанскиот народ не прифаќа Влада која е замешана во организиран криминал”, рече Љуљзим Баша, претседател на опозициската Демократска партија.

Рама ги одбива сите обвинувања дека тој и неговата Влада се вклучени во билокаква криминална организација, како и дека за деветте месеци владеење имаат огромен успех во борбата против шверцот на дрога.

Првиот антивладин протест, опозицијата го одржа на 20 февруари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести