среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Албанскиот премиер следниот месец ќе ја посети Србија

img3057

Поврзани вести

Премиерот на Албанија, Еди Рама во септември ќе допатува во официјална посета на Србија, што претставува прва официјална посета на висок албански функционер на Белград во изминативе 70 години.

Повикувајќи се на кабинетот на албанскиот премиер, весникот пишува дека повикот на претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ за посета на Белград пристигнал во Тирана и оти само преостанува да се одреди точниот датум на посетата.

Рама требаше да го посети Белград пред половина година, но таа посета е одложена по распишувањето на вонредните, мартовски избори во Србија.

Еди Рама ќе биде првиот премиер на Албанија, кој ќе ја посети Србија по седум децении. Последен пат во Белград беше Енвер Хоџа во 1947 година и тоа како гостин на Јосип Броз Тито и на тогашната југословенска федерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести