петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Албанските Срби ќе платат 1.000 евра ако сакаат да си ги вратат имињата и презимињата

Tirana_897943823

Поврзани вести

Србите во Албанија по децениска борба го добија правото да си ги вратат српските имиња и презимиња, присилно сменети со албански под режимот на Енвер Хоџа, но за тоа треба да платат 1.000 евра, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

При тоа тие можат да го променат само името или само презимето, но не и двете. На тој проблем како еден од најдрастичните нарушувања на човековите права во Европа, обрна внимание невладината организација „Прогресивен клуб“, во својот годишен извештај за политичките права на Србите во регионот, додава весникот.

„Во Албанија Србите по документи се Албанци. Не можат да впишат националност Србин во граѓанските регистри“, посочува организацијата во извештајот.

Првата позначајна придобивка на Србите во Албанија беше отвореното училиште на српски јазик во селото Хамил во јануари годинава, под влијание на Европската унија. Училиштето го посетуваат 60 деца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести