понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Александар Лукашенко: Белорусија е подготвена на секакви чекори за нормализирање на односите со ЕУ

aleksandar-lukasenko

Поврзани вести

Белорусија е подготвен на секакви чекори за нормализирање на односите со Европската унија и за соработка на рамноправна основа, изјавил претседателот на земјата Александар Лукашенко, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„За нормализирање на овие односи кон нас не може да има никакви претензии. Не сакам да кажам дека топката е во вашето поле, но таа навистина е во вашето поле“, коментирал шефот на државата.

Според зборовите на Лукашенко продуктивна соработка со земјите од ЕУ е можна исклучиво врз основа на рамноправност и меѓусебно почитување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести