сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Александар Поповски освои четири оскари во Турција

popovski1

Последни вести

Две претстави на режисерот Александар Поповски освоија четири награди на доделувањето на главните државни награди за театар што се одржа синоќа во Истанбул, Турција.

Познатите турски „оскари“ отидоа во рацете на Поповски за најдобра режија за претставата „Создавачите на империјата“, а претставата „Сон на летната ноќ“ ги освои „оскарите“ за најдобра претстава, најдобра сценографија и најдобра машка споредна улога.

Претставите на Поповски биле номинирани во пет категории од турската академија „Афифе Зале“.

Најчитани вести