вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Алексеј Мешков: Русија не претставува опасност по НАТО

Русија не претставува опасност по НАТО, изјавил денеска заменикот министер за надворепни работи на Русија Алексеј Мешков

download (1)

Последни вести

Русија не претставува опасност по НАТО, изјавил денеска заменикот министер за надворепни работи на Русија Алексеј Мешков, пренесоа Итар Тас и новинските агенции.

Тој додал дека е забележано натрупување на силите на Северноатлантската алијанса на западната граница на Русија.

„Ја следиме ситуацијата и ќе превземеме мерки да обезбедиме сигурност на државата.  Практичната соработка со НАТО е сосема замрзната, што претставува негативен фактор. Тешко е да се разбере каква врска има тоа со кризата во Украина“ рекол Мешков.

Потсетил дека американските бомбардери во летачката мисија над  Калинградската област, руска енклава окружена со Литванија, Полска и Балтичкото море, дека сега САД испраќа воени авиони адекватни за транспорт на нуклеарно оружје во базата Амари во Естонија, а НАТО го зголемува присуството  во Црно Море.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести