сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Алексеј Пушков: Крим има право на референдум и самоопределување

krim

Поврзани вести

Крим има право да спроведе референдум и сам да го определи својот статус. Ова го изјави претседателот на комисијата за меѓународни прашања на Државната дума, Алексеј Пушков, пренесе „РИА Новости“.

„Штом ни велат дека Мајдан може да биде извор на власт, зошто волјата на народот да не може да биде извор на власт и самоопределување за Крим?“, истакнал Пушков.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести