понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Алепо: Најмалку 44 мртви во напад со буриња со ТНТ

Сириската организација за човекови права соопшти дека најмалку 44 лица, меѓу кои и шест деца загинале при воздушните напади од страна на владините сили.

SYRIA-CONFLICT

Последни вести

Силите на Башар ал Асад извршија уште еден трагичен напад. Вчера беа бомбардирани три поголеми градови во северот на Сирија.

Сириската организација за човекови права соопшти дека најмалку 44 лица, меѓу кои и шест деца  загинале при воздушните напади од страна на владините сили кога со хеликоптери пуштале буриња полни со експлозиви.

Според објавите од локалните медиуми  една од бомбите погодила автобус, при што загинале сите лица кои се превезувале во него.

Во северниот град Алепо се претпоставува дека во напад врз болница има најмалку 50 жртви, јави државната новинска агенција „САНА“.

Организациите за заштита на човековите права велат дека сириската армија веќе осум дена ги бомбардираат позициите на бунтовниците во Алепо.

Според „Репортери без граници“ Сирија е најопасната земја за новинари, 27 професионални и 93 локални новинари се убиени од март 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести