четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Алфа: Јолевски е новиот министер за одбрана

jjjolevskii

Поврзани вести

Зоран Јолевски ќе биде новиот министер за одбрана во македонската Влада, објави телевизија Алфа.Телевизијата се повикува на извори од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Јолевски досега ја извршуваше функцијата амбасадор на Македонија во САД.

Во ноември 2008 година, тој беше назначен за главен преговарач на спорот за името на Македонија.

Неговите канцеларии се наоѓаат во Амбасадата на Македонија во Вашингтон. Тој докторирал за меѓународната економија на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј “од Скопје. Беше генералниот секретар на починатиот македонски претседател Борис Трајковски од 2000 до 2004.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести