Спорт

Алијоски повикан на местото на Глишиќ

Алијоски повикан на местото на Глишиќ

Фудбалерот на Вардар, Дарко Глишиќ, вчера на тренингот на својот тим заработи посериозна повреда и нема да може да настапува за рапрезентацијата, иако беше повикан од селекторот Бошко Ѓуровски за претстојните квалификациски натпревари против Луксембург и Украина. Оттаму селекторот веднаш реагираше и го повика во националниот тим Езгјан Алијоски, кој играше и против Шпанија во Валенсија.

Фудбалските репрезентативци во понеделник ќе го имаат првиот собир во пресрет на натпреварот со Луксембург на 9.октомври во Скопје, а последен ќе се приклучи Мирко Ивановски, кој со својот тим Клуж има настап во романското првенство токму во понеделник.