среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

„Алкалоид“ за шест месеци со добивка од 4,7 милиони евра

Според неревидираниот консолидиран Биланс на успех на компанијата, вкупнот приход од продажба за шест месеци изнесува 3,7 милијарди денари (6 милиони евра ). Лани во истиот период вкупниот приход од продажба изнесувал 3,4 милијарди денари.

Последни вести

Најголемата фармацевтска компанија во земјава, „Алкалоид“ во првите шест месеци оствари добивка од 286,9 милиони денари (околу 4,7 милиони евра).

Според неревидираниот консолидиран Биланс на успех на компанијата, вкупнот приход од продажба за шест месеци изнесува 3,7 милијарди денари (6 милиони евра ). Лани во истиот период вкупниот приход од продажба изнесувал 3,4 милијарди денари.

Од продажбата на домашниот пазар се реализирани 1,6 милијарди денари, додека пак 2,1 милијарди денари се остварени од продажбата на странскиот пазар.

Бруто добивката на компанијата за овој период е 1,7 милијарди денари (28,7 милиони евра).

Во овој период „Алкалоид“ вработил 43 нови лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести