петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Алонсо незадоволен од новиот болид

Fernando Alonso-1443506

Поврзани вести

Двократниот светски шампион во Формула 1, Шпанецот Фернандо Алонсо, истакана дека новиот Ф14 болид се уште не е на потребното ниво. Лоша вест за италијанскиот тим е и тоа што Мерцедес покажа дека има подобар болид за претстојаната сезона, која ќе стартува на 16 март со трката за ГН на Австралија во Мелбурн.

“Тимот направи се што може во подготвителниот период. На последните тестови во Бахреин требаше да направиме многу промени и да се тестираат нови делови . Вистина е дека не се насоѓаме таму каде што очекувавме. Очигледно е дека ќе треба да го развиваме болидот во текот на сезоната. Се уште ги немаме расчистено работите со новиот мотор. Има многу работи кои треба да се поправат за да бидеме конкурентни . Во Ферари сите сме многу мотивирани и верувам дека ќе се справиме со оваа тешка задача на десетина дена до почеток на сезаоната”, изјави Алонсо.
Последната титула за Ферари ја освои Финецот Кими Раиконен во 2007 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести