четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Алонсо поисплатив од Фетел

Fernando Alonso

Поврзани вести

Шпанскиот пилот во Формула 1, Фернандо Алонсо, маркетингшки е поисплатлив од светскиот шампион Германецот Себастијан Фетел (Ред Бул), покажува истражувањето  што го спроведе глобалната спортска маркетинг агенција „Репуком”.

Двократниот светски шампион Алонсо, има поглемо влијание во светот , пред возачот на Мерцедес Луис Хамилтон и својот поранешен колега Бразилецот Фелипе Маса, кој во новата сезона ќе вози за Вилијамс. Финецот Кими Раиконен, кој годинава се врати во Ферари , се наоѓа пред Фетел по популарност , но е зад него по исплатливост.

„Ова можеби е големо изненадување , но глобално Себастијан Фетел  не може да им  се доближи на Алонсо, Хамилтон и Маса. И покрај успесите на Ред Бул , глобално 59 отсто од навивачите се заинтересирани за Ферари“,  изјави Најџел Гич, кој го спроведе ова истражување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести