вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Алонсо се враќа за ГН на Малезија

alonso

Поврзани вести

Шпанскиот пилот Фернандо Алонсо доби дозвола од докторите да се врати во натпреварувањето во Формула 1, со што ќе може да настапи на следната трка за Големата награда на Малезија која ќе се вози на 29 март.

Двојниот светски првак имаше несреќа на 22 февруари, кога на последниот ден од тестирањата за новата сезона со својот болид удри во заштитен ѕид, при што се здоби со потрес на мозокот и одреден период имаше и амнезија.

Трката во Малезија, воедно, ќе биде деби за Алонсо во тимот на Мекларен Хонда каде се пресели по завршувањето на минатата сезона, а по пет години поминати во Ферари.

Најчитани вести