недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Алжирските фудбалери парите од Мундијалот ќе ги донираат за Газа

Islam

Последни вести

Ислам Слимани, фудбалерот на Алжир, откри дека тој и неговите колеги од репрезенатцијата добиените пари од Мунидијалот во Бразил ќе ги донираат во Газа.

Оваа северноафриканска репрезентација ги освои срцата на фудбалските фанатици по нивниот херојски подвиг кога стигнаа до продолжение во натпреварот со Германија.

article-2678813-1F49C33500000578-897_634x401

Фудбалерот на Спортинг Лисбон, во една прилика, по понудата на една позната уметничка дека секој алжирски фудбалер кој ќе даде гол на Мундијалот од неа ќе добие по 12 милиони долари, изјави дека тие пари добро ќе им дојдат на неговите браќа во Газа и дека тоа е локацијата каде треба да се донира.

article-2678813-1F58B4A200000578-303_634x422

„На луѓето во Газа им требаат повеќе пари отколку на нас. Тие живеат во сиромаштија“, изјави Силмани.

article-2678813-1F58B58E00000578-918_634x422

Алжирските фудбалери се вратија во својата земја како херои во средата.

article-2678813-1F58B46100000578-844_634x422

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести