вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Амбасадата на Србија во Црна Гора ќе организира „Денови на српската култура“

g_srbija-zname

Поврзани вести

Амбасадорот на Србија во Црна Гора, Зоран Бингулац, ќе организира од 10 до 15 февруари „Денови на српската култура“, по повод одбележување на Денот на државноста на Србија, што ќе се реализираат во повеќе црногорски градови.

Според соопштението од Амбасадата на Србија, манифестацијата ќе се реализира во Подгорица, Херцег Нови, Тиват и Котор, пренесува „Танјуг“.

Манифестацијата ќе се реализира во соработка со генералниот конзулат на Република Србија во Херцег Нови, Матичното српско друштво на членови во Црна Гора, Црногорскиот народен театар во Подгорица, како и институциите за култура во Херцег Нови, Тиват и Котор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести