вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Амбасадор на ЕУ ќе одржи преговори со украински парламентарци

ukraina-parlament

Поврзани вести

Амбасадорот на Европската унија во Украина, Јан Томбински, заедно со другите европски дипломати пристигнаа во Врховната Рада, украинскиот парламент, за да одржат средби со претседателот на парламентот Владимир Рибак и со лидерите на парламентарните групи, пренесоа локалните медиуми.

„Пристигнавме во Парламентот, за да се сретнеме со лидерите на парламентарните групи и за да ги видиме какви се нивните планови“, истакналТомбински. На прашање на новинарите, дали европската страна е подготвена да биде посредник во разговорите меѓу власта и опозицијата, Томбински рекол дека засега не постојат такви планови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести