петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Американците без Вестбрук на СП во Шпанија

NBA: Toronto Raptors at Oklahoma City Thunder

Последни вести

Кошаркарската репрезентацијата на САД ќе биде ослабена за претстојното Светско првенство во Шпанија, откако Расел Вестбрук објави дека нема да биде дел од „тимот на соништата“.

Врз овој 25-годишен кошаркар во последните 14 месеци беа извршени три хируршки зафати, по што беше јасно дека кошаркарот на Оклахома нема да игра на СП, бидејќИ подготвен сака да го дочека стартот на новата сезона.

„Желбата да играм е голема, но сметам дека ризикот од евентуална нова повреда е уште поголем. Затоа, нема да можам да настапам на СП во Шпанија, но можам да ветам дека ќе одговорам позитивниот на првиот следен повик”, изјави Вестбрук.

Американците на плејмејкерската позиција нема да можат да сметаат ниту на Крис Пол, ниту на Дерек Роуз и затоа шанса ќе добијат младите Демјиан Лилард и Кајри Ирвинг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести