петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Американците го освоија светскиот кошаркарски трон – повторно !

finale-630x336

Поврзани вести

Кошаркарката репрезентација на САД успеа да ја совлада селекцијата на Србија во финалето на СП во кошарка Шпанија 2014.

Американците важеа за апсолутен фаворит во синоќешниот дуел, а тоа и го оправдаа совладувајќи ја Србија со 129:92.

Србите одлично го започнаа натпреварот и дојдоа до највисока предност со осум коша позитива (15-7), но тоа траеше кратко, односно до крајот на втората четвртина, кога проработи американската машинерија.

Американците во текот на целиот натпревар имаа огромно водство пред најголемото изненадување на ова првенство, Србија која со пласманот во финалето го израдува целиот регион, а особено поранешните југословенски републики.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести