сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Американците го убија најопасниот терорист на светот?

muhsin

Поврзани вести

Се верува дека во текот на гранатирањето на Сирија е убиен Мухсин ал-Фадли, лидерот на терористичката организација “Корасан“, за која САД тврдат дека е поголема закана и од Исламската држава.

„Веруваме дека е мртов“ – стои во соопштението на официјалните лица од САД не наведувајќи повеќе детали.

Мухсин ал-Фадли, имал само 19 години кога Ал-Каеда ги изврши нападите во Њу Јорк 2001. година.

“Корасан” во Сирија е блиска до Ал-Нусра, огранизација од која пред повеќе од година се издвои Исламската држава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести