четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Американците им доставија оружје и лекови на Курдите во Кобане

Пентагон вчера соошти дека во текот на последното деноноќие биле изведени 11 напади во реонот на градот.

kurdi-kobane-520x345

Последни вести

Американската војска информира дека од воздух спуштила оружје, муниција и медицински материјали за курдските сили, кои го бранат сирискиот град Кобане од џихадистите на групата Исламска држава, објави МИА.

Како што пренесоа американските медиуми, овие испораки од воздух се првите од ваков вид и беа најавени уште од стартот на воздушните напади на САД и коалициските партнери во и околу Кобане.

Пентагон вчера соошти дека во текот на последното деноноќие биле изведени 11 напади во реонот на градот.

Централната команда на американските вооружени сили во соопштение посочи дека воените транспортни авиони „Ц-130“ од воздух ги испуштиле оружјето и другите испораки за да му „помогнат на отпорот против обидите на Исламска држава да го стави целиот град под своја контрола“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести