петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Американците ја “прегазија” Доминикана

Orlando Sanchez, Rudy Gay

Последни вести

Кошаркарите на САД со одлична игра во рамките на подготовките за Мундобаскетот во Шпанија.

Актуелниот светски шампион селекцијата на Соединетите Американски Држави постигна висока победа од 105:62 над Доминиканската република.

Американците беа доминантни во текот на целиот дуел, а најефикасни кошаркари беа Руди Геј и Де Мари Де Розан, кои постигнаа по 13 поени, додека Џејмс Харден и Кајри Ирвинг имаа по 11.

Овие две селекции ќе играат во истата група Б во Билбао на Светското првенство во Шпанија, кое ќе се одржи од 30.август до 14.септември оваа година.

Репрезентациите на САД важи за најголем конкурент за настап во финалето на Светското првенство.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести