четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Американците ќе потрошат над седум милијарди долари за Ноќта на вештерките

Halloween-pumpkins

Поврзани вести

За подготовки за Ноќта на вештерките оваа година Американците ќе потрошат 7,4 милијарди долари.

Најголем дел од сумата оди за купување, шиење или најмување на костуми. Американците по традиција сакаат да се маскираат како вештерки, зомби и вампири, или како популарни херои од анимирани или играни филмови или од романи.

Оваа година, меѓутоа, хит на пазарот се и костуми како заштитна облека на лекари, кои работат со заболени од ебола.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести