среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Американците разочарани од Обама

Доверба во претседателот на САД изразиле 41 отсто од испитаниците, а 57 отсто се незадоволни од начинот на кој тој ја врши својата должност

obama

Поврзани вести

Речиси шест од десет Американци се разочарани од претседателот Барак Обама, според резултатите од најновата анкета.

Според анкетата на „Њујорк Тајмс“ и телевизијата „ЦБС“, 82 испитани демократи сакаат Хилари Клинтон да биде кандидт на демократите, на следните претседателски избори што треба да се одржат во 2016 година.

Дека се’ уште имаат доверба во Обама истакнале 41 отсто од испитаниците, додека 57 отсто изразиле незадоволство од начинот на кој демократскиот лидер ја врши својата должност.

Се смета дека претседателот немал успех со реформите во здравството ниту пак со економската обнова, мачејќи се да ја доведе невработеноста на ниво пред кризата во 2008 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести