четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Американец се обидел да доплива до Северна Кореја?!

reka-han

Последни вести

Американски државјанин бил уапсен од јужнокорејските власти, додека се обидувал да ја преплива реката Хан, за да стигне до Северна Кореја, објави британски „Телеграф“, пренесува Нетпрес.

Мажот бил задржан околу полноќ, во ноќта меѓу вторникот и средата. Според информација пласирана од новинската агенциј Јонхап, мажот е на возраст од околу 30 години и е идентификуван како американски граѓанин со арапско потекло.

Откако бил уапсен, тој им бил предаден на јужнокорејските разузнувачки власти за распит.

– Се обидов да стигнам до Северна Кореја, за да се сретнам со врховниот лидер Ким Јонг Ун, рекол приведениот американски државјанин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести