вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Американките ја одбранија светската титула

zeni kosarka

Последни вести

Женската кошаркарска репрезентација на САД го освои златото на Светското првенство во Турција откако во финалето очекувано со 77-64 славеа над Шпанија.

Со овој триумф, Американките ја одбранија светската титула, а воедно ова беше нивно деветто злато во историјата на СП. Најефикасна кошаркарка во победничкиот табор беше Маја Мур со 18 постигнати поени, додека кај Шпанија најмногу се истакна Санчо Литл со 16 поени.

Бронзениот медал го освои селекцијата на Австралија, која во мечот за третото место го совлада домаќинот Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести