понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Американската морнарица заробила севернокорејски танкер кај Либија

severnokorejski tanker

Поврзани вести

Припадници на американската мораница ја презеле контролата на танкер полн со нафта што бил натоварен во пристаниште што го држат под контрола на бунтовниците во Либија, соопштиле официјални лица, јавува Би-Би-Си.

Акцијата на американските маринци е спроведена во меѓународни води во близина на брегот на Кипар.

Пристаништето Сидра е под контрола на милитантите кои бараат автономија за источна Либија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести