недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Американски платеници се борат во Украина

ukraina antiteroristicka akcija

Поврзани вести

Речиси 400 командоси од американската приватна безбедносна организација „Грејстон лимитед“ учествуваат во „казнената“ операција на украинските сили против профедералните следбеници на истокот на Украина, пишува германскиот весник „Билд ам зонтаг“.

Според весникот, платениците учествуваат во нападите на професионалните активисти недалеку од Славјанск. Не е познато кој ги ангажирал платениците.

Врз основа на информациите, кои и се достaпни на јавноста, „Грејстон лимитед“ е структурален дел од фирмата „Блеквоутер“, која е преименувана во „Академи“.

Оваа фирма е на лош глас поради убиствата на цивили во Ирак, шверц на оружје и други кривични дела.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести